КОЛИ: 30 листопада 2022 року
ДЕ: вся Україна
ГАЛУЗІ: місцеве самоврядування, громадський сектор
❗️Ми допомагаємо в оформленні та подачі заявки на цей грант❗️
Замовити оформлення грантової заявкиПрограма з реагування та оновлення (далі – Програма) – це компонент спільної ініціативи ЄС та ПРООН «Мери за економічне зростання» (далі – M4EG). Цей проєкт, що фінансується ЄС, спрямований на підтримку невеликих міст та містечок країн Східного партнерства, що активно сприятимуть сталому, інклюзивному економічному зростанню та створенню нових робочих місць. Ініціатива M4EG розробляє та впроваджує інноваційний підхід щодо глибокого розуміння процесів та управління ними, системного мислення та використання портфельного підходу у реалізації заходів місцевих органів влади. Цей підхід покликаний визначати потреби партнерів проєкту та вирішувати складні проблеми шляхом співпраці з різними зацікавленими сторонами, експериментувати та тестувати різні рішення та навчатися одне в одного. Весь цей комплекс заходів охоплюється загальним поняттям «стратегічних інновацій». Додаткову інформацію про ініціативу можна отримати за посиланням https://eum4eg.com .
У зв’язку з війною, що триває в Україні, проєкту M4EG довелося змістити фокус уваги своєї діяльності на підтримку нових реалій місцевих органів влади в Україні та Молдові. Програма з реагування та оновлення оголошує конкурс місцевих ініціатив серед партнерів мережі проєкту M4EG в Молдові та Україні, що борються з негативними наслідками війни.
Програма спрямована на:
-
вжиття негайних заходів реагування та відновлення, що включає задоволення потреб людей (ВПО та біженців), чиї будинки, робочі місця чи власна справа були зруйновані або постраждали внаслідок війни, а також проведення дрібних робіт з відновлення інфраструктури та надання послуг, що є критично важливими для функціонування місцевої економіки та добробуту мешканців;
-
оновлення та проєктування майбутнього, що має на меті підтримати місцеві органи влади, що постраждали внаслідок війни, щоб вони вийшли на шлях сталого розвитку та заклали міцний фундамент для економічного відновлення, майбутнього сталого розвитку та модернізації міст і громад.
Для кого
Подати заявку мають право члени мережі проєкту M4EG в Україні та Молдові (органи місцевої влади).
Партнери членів мережі, такі як місцеві ОГС/НУО та наукові кола, можуть подавати заявки лише у партнерстві з органом місцевої влади.
Приватний сектор може бути залучений шляхом проведення закупівель відповідно до запропонованих заходів на реалізацію проєкту.
Сума
Лот 1 Негайне реагування та відновлення.
-
Розмір гранту для кожної пропозиції: від 30 000 до 50 000 євро (співфінансування не вимагається).
Лот 2 Оновлення та проєктування майбутнього.
-
Розмір гранту для кожної пропозиції: від 70 000 до 100 000 євро (вимагається співфінансування щонайменше 20%).
Терміни
30 листопада 2022 року: кінцевий строк подання пропозицій. Заявка не є складною; вона опрацьовуватиметься секретаріатом проєкту M4EG (ПРООН) в Україні та Молдові національними мовами.
Грудень 2022 року: попередній розгляд поданих пропозицій ПРООН.
Попередній розгляд дозволить скласти короткий список наданих пропозицій відповідно до критеріїв відбору; секретаріат M4EG може звертатися до аплікантів за додатковими уточненнями чи роз’ясненнями. На цьому етапі секретаріат також координуватиме роботу в межах національних структур, зокрема в структурах ООН, щоб уникнути дублювання запитів і забезпечити максимальну відповідність національним цілям і контексту.
Грудень 2022 року -січень 2023 року: секретаріат подає відбірковому комітету пропозиції з короткого списку (перекладені на англійську, стислий варіант).
Січень 2023 року: оголошення відібраних пропозицій/органів місцевої влади для подальшої співпраці ПРООН проводить оцінку потенціалу та укладає контракти.
Умови
Лот 1 Програми “Негайне реагування та відновлення”:
має на меті підтримати негайне реагування на потреби окремих груп (ВПО та біженців), чиї будинки, робочі місця чи власна справа були зруйновані або постраждали внаслідок війни. Також можуть бути підтримані ініціативи, що передбачають дрібні роботи з відновлення інфраструктури та надання послуг, які є критично важливими для функціонування місцевої економіки та добробуту мешканців в межах територіальних одиниць, що підпорядковані місцевим органам влади-партнерам проєкту M4EG.
Можливі заходи підтримки в межах лоту 1:
НА РІВНІ ОКРЕМОЇ ЛЮДИНИ АБО ДОМОГОСПОДАРСТВА:
направлені на розв’язання проблем людей та домогосподарств, які намагаються пристосуватися до реалій або повернутися до соціального та економічного життя у місті/громаді, що безпосередньо постраждала внаслідок війни.
Приклади можливих заходів:
-
Дім і притулок: надання негайної та безпосередньої підтримки домогосподарствам, що дозволить їм повернутися до власного дому, або надання тимчасового житла для ВПО та біженців. Забезпечення або поліпшення умов перебування в притулках та задоволення інших базових потреб ВПО та біженців (підтримка невеликих ініціатив з покращення функціональності притулків чи іншого житла, що надається ВПО та біженцям для тимчасового та середньострокового перебування). Така підтримка може полягати у закупівлі різноманітних матеріалів, забезпеченні доступом до інтернету, покращенні доступу до електричних мереж тощо.
-
Робота та підприємництво: підтримка у коротко- та середньостроковій перспективі відновлення економіки/робочих місць/самозайнятості населення шляхом створення умов та відповідної інфраструктури (наприклад, через підтримку роботи комунальних підприємств); сприяння відновленню ланцюжків постачання; безпосередня підтримка мікро-, малих та середніх підприємств (ММСП), фермерів, підприємців та самозайнятих осіб; виявлення потреб у навичках та створення можливостей розвитку, включаючи навчання, перекваліфікацію, підвищення кваліфікації, підтвердження кваліфікації, там, де є попит/потреба серед осіб, які повернулися на постійне місце проживання, ВПО та біженців.
НА РІВНІ МІСТА/ГРОМАДИ:
направлені на допомогу у перезапуску місцевої економіки шляхом відновлення об’єктів міської інфраструктури (невеликі за масштабом заходи щодо покращення функціонування об’єктів енергетики, водопостачання, руху, управління, вивезення сміття, безпеки тощо), і задоволення нагальних
потреб місцевих громад.
Приклади можливих заходів:
-
Міське середовище: немасштабні заходи з прибирання міста після звільнення, обстрілів, дрібний ремонт багатоквартирних будинків та благоустрій території з використанням таких рішень та/або громадських послуг, що сприятимуть інтеграції ВПО та біженців.
-
Інституції та посилення спроможності: підтримка координації кризових ситуацій і прийняття рішень місцевими органами влади (обробка даних, управління знаннями, розвиток мережі волонтерів, реалізація протоколу ПРООН з підвищення обізнаності тощо). Заходи з оцінки потреб громади на рівні муніципалітету чи територіальної громади також можуть бути розглянуті, як проєктна пропозиція в рамках конкурсу місцевих ініціатив.
ЛОТ 2 Програми “Оновлення та проєктування майбутнього”:
має на меті підтримати місцеві органи влади на шляху сталого оновлення та закласти основи для подальшого сталого економічного зростання та модернізації міст і громад. Цей лот дозволить використати нові можливості, що, можливо, виникли під час кризи, переосмислити роль місцевих органів влади та допоможе окреслити шляхи до економічного та соціального процвітання міст. Визнаючи, що традиційні інструменти та управлінські структури мають відносно короткі часові рамки для осмислення задумів, увага також буде приділена ініціативам, які передбачатимуть залучення кількох поколінь мешканців та заходи, спрямовані на посилення спроможності формувати плани перетворень та керувати змінами у громаді.
Можливі заходи підтримки в межах ЛОТУ 2:
НА РІВНІ ОКРЕМОЇ ЛЮДИНИ АБО ДОМОГОСПОДАРСТВА:
направлені на підтримку довгострокової інтеграції (ВПО, біженців) та їхньої взаємодії з членами громад, що приймають таких осіб, включаючи і те, як люди комунікують між собою та які між ними економічні зв’язки (наприклад, ведення спільної справи, обмін інформацією, створення кооперативів, закупівельних груп тощо).
Приклади можливих заходів:
-
Дім і притулок: допомога установам та організаціям, що забезпечують підтримку усього, що охоплюється поняттям «дім», а саме: відчуття приналежності до громади чи спільноти (соціальна згуртованість та солідарність), освіта, охорона здоров’я та послуги належної якості. Підтримка оновлення будинків та облаштування приміщень для організації притулків з акцентом на інтеграцію до громади. Підтримка невеликого за масштабом оновлення міської інфраструктури для реалізації ініціатив економічного розвитку (наприклад, створення або розвиток туристичної інфраструктури) з використанням рішень, що враховують кліматичні та природні фактори, ініціатив із забезпеченнясоціальної згуртованості між ВПО/біженцями та громадою, що приймає таких осіб, з метою зміцнення відчуття приналежності, спільної економічної діяльності та тісніших зв’язків.
-
Робота та підприємництво: надання допомоги місцевим органам влади та їх партнерам у пошуку нових траєкторій зростання та зайнятості без подальшого розтягування планетарних кордонів, підтримка ініціатив «роботи майбутнього», нові форми роботи в інтернеті; створення віртуальних чи фізичних ринків або платформ для пошуку нових робочих місць та можливостей для підприємництва; підтримка нових виробничих ланцюжків доданої вартості та нових галузей економіки.
НА РІВНІ МІСТА/ГРОМАДИ:
направлені на підтримку відносно невеликих ініціатив з оновлення або розвитку існуючої інфраструктури з метою створення більш привабливих інклюзивних і динамічних публічних просторів; сприяння комунікації та створенню відчуття присутності міста поза його територіально визначеними межами; залучення зовнішніх партнерів і привнесення знання та залучення до взаємодії з міською системою; допомогу органам місцевої влади у розвитку їхніх можливостей у таких галузях, як соціальне дослуховування, осмислення, управління кризовими ситуаціями та прогнозування.
Приклади можливих заходів:
-
Інституції та посилення спроможності: підтримка інклюзивного планування та програмування економічного оновлення відповідно до принципів сталого розвитку. Підтримка та обмін досвідом між містами на території України та Молдови (багато хто серед органів місцевої влади, що є членами M4EG, має досвід застосування заходів реагування та координації щодо ВПО та біженців, на який є запит з боку інших членів мережі проєкту), а також обмін досвідом з містами-побратимами в Європі.
-
Міське середовище: ініціативи на рівні громад, спрямовані на створення простору для нових видів економічної діяльності та «зелених» робочих місць (наприклад, екологічно чисті служби доставки, оновленні громадські простори для торгівлі, фуд-корти, стійка мобільність тощо). Тут можлива співпраця міст та громад з різними архітектурними студіями. Також, в рамках даного пріоритету можна планувати заходи з проєктування чи формування образу майбутнього на рівні громади.
Наведені приклади не є вичерпними. Усі запропоновані заходи оцінюватимуться з огляду на визначені критерії оцінки та враховуватимуть поточну чи заплановану підтримку ПРООН та інших партнерів. Також оцінка поданих пропозицій включатиме оцінку потреб громад, поточні програми грошової допомоги, які місцеві органи влади отримують або планують отримувати в межах інших ініціатив. Така оцінка буде здійснюватися з метою уникнення дублювання та оцінки синергетичної взаємодії. Кожна інтервенція супроводжуватиметься застосуванням методів управління ризиками та врахуванням можливих конфліктних ситуацій.
Процедура подання та розгляду заявок
Зацікавлені члени мережі проєкту «Мери за економічне зростання» в Молдові та Україні подають заявки в межах оголошеного конкурсу на реалізацію місцевих ініціатив. Офіси ПРООН у Молдові та Україні нададуть посилання на анкету для заповнення румунською та українською мовами відповідно.
Оцінювання
Відбірковий комітет, що складається зі співробітників вищої технічної ланки Європейської комісії, Представництв ЄС в Україні та Молдові, ПРООН у регіональному хабі у Стамбулі, в Україні та Молдові, оцінюватиме виключно заявки, що увійшли до короткого списку. Відбірковий комітет надаватиме пріоритет підтримці органів місцевої влади, до яких відносно важче дістатися або, які отримують відносно меншу підтримку від міжнародних організацій.
Дискваліфікація пропозицій, що подані заявниками з України: підтримку отримають лише ті пропозиції, що спрямовані на надання безпосередньої підтримки внутрішньо переміщеним особам (ВПО) або місцевому населенню, що постраждало внаслідок військових дій.
Дискваліфікація пропозицій, що подані на ЛОТ 2:
відсутність підтвердження відповідного фінансування у розмірі не менше 20% (через місцеві, національні та міжнародні організації, включаючи відповідні видатки з бюджетів різних рівнів, а також людські ресурси тощо).
Реалізація
З відібраними для реалізації місцевих ініціатив заявниками будуть укладені контракти відповідно до правил і процедур ПРООН, що передбачає оцінку потенціалу органів місцевої влади або партнерів громадянського суспільства, що будуть впроваджують проєкт. В залежності від передбачених пропозицією заходів вимагатиметься оцінка соціальних і екологічних ризиків і розробка комунікаційного плану. Шаблони соціального та екологічного скринінгу та комунікаційного плану будуть надані відібраним заявникам разом із повідомленням про те, що вони пройшли відбір.
Типові форми звітності (як описової, так і фінансової частин) будуть надані як частина укладеної угоди.
Кошти виділятимуться відповідно до етапів виконання робіт, зазначених у відповідній угоді.
Інформаційні зустрічі щодо конкурсу місцевих ініціатив
У кожній країні буде проведена принаймні одна інформаційна онлайн-зустріч для всіх зацікавлених учасників конкурсу. Дати проведення таких інформаційних зустрічей будуть заздалегідь анонсовані організаторами конкурсу серед учасників мережі відповідних країн. Інформаційні зустрічі будуть присвячені питанням та відповідям потенційних заявників.
Додаткові запитання також можна надсилати керівнику проєкту «Мери за економічне зростання» у відповідних країнах- організаторах конкурсу згідно з наведеним нижче списком контактів.
Члени секретаріату – контактні особи ПРООН у країнах-організаторах конкурсу:
-
Україна: Мустафа Саїт-Аметов, керівник проєкту «Мери за економічне зростання» в Україні, mustafa.sait-ametov@undp.org
-
Молдова: Валентин Кройтору, керівник проєкту «Мери за економічне зростання» у Молдові, valentin.croitoru@undp.org
-
Регіональний рівень: Тіна Стоум, регіональна керівниця проєкту M4EG, регіональне бюро ПРООН у країнах Європи та Центральної Азії, tina.stoum@undp.org
Можливості
Надання підтримки містам і громадам для реалізації місцевих ініціатив з негайного реагування на кризу та подальшого відновлення та оновлення.