КОЛИ: перший строк подання концепцій: 31 жовтня 2023 року; остаточний строк подання концепцій: 30 вересня 2024 року
ДЕ: вся Україна, з особливою увагою областям – партнеркам Проєкту «ГОВЕРЛА» – Волинській, Житомирській, Закарпатській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Харківській та Чернігівській
ГАЛУЗІ: місцеве самоврядування, громадський сектор, бізнес, освіта, медіа
❗️Ми допомагаємо в оформленні та подачі заявки на цей грант❗️
Замовити оформлення грантової заявкиПроєкт USAID «ГОВЕРЛА» оголосив річний програмний запит для отримання концепцій грантових проєктів, а потім повних заявок від потенційних партнерів для здійснення заходів щодо зміцнення місцевого самоврядування в Україні, підтримки децентралізації та посилення залучення громадян в процеси врядування.
Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» запрошує потенційних партнерів подати концепції, які сприятимуть реалізації трьох цілей Проєкту:
-
Забезпечення дедалі більшої інституціоналізації та ефективності системи місцевого самоврядування в Україні.
-
Сприяння більш самодостатньому регіональному управлінню.
-
Створення механізмів, що допоможуть громадянам відігравати дедалі більшу роль у місцевому самоврядуванні.
Географічний фокус цього оголошення – вся Україна, з особливою увагою областям – партнеркам Проєкту «ГОВЕРЛА» – Волинській, Житомирській, Закарпатській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Харківській та Чернігівській.
Для кого:
Заявки можуть подавати усі неприбуткові та прибуткові організації, які бажають відмовитися від прибутку, а також державні установи (тільки на гранти в натуральній формі). Усі заявники повинні бути юридично зареєстрованими згідно з українським законодавством та відповідати критеріям отримання фінансування.
До організацій, які відповідають вимогам, можуть відноситися, наприклад, фонди, неурядові організації (НУО), органи місцевого самоврядування (лише для грантів в натуральній формі), асоціації органів місцевого самоврядування, професійні асоціації, приватні компанії, місцеві громадські організації, організації, організації громадянського суспільства (ОГС), асоціації бізнесу, ЗМІ, університети, навчальні заклади, організації країни реалізації проєкту, неприбуткові організації, створені вищими навчальними закладами тощо.
Сума
Загальна сума фінансування цього запиту РПЗ становить приблизно 6 000 000 доларів США на період до 24 місяців грантової діяльності. DAI може фінансувати обрані заявки (програми) повністю або частково.
Очікувана дата початку та період дії
DAI очікує, що початок діяльності за грантом відбудеться одразу після підписання грантової угоди, з періодом виконання гранту від 6 до 24 місяців.
Кількість грантів
DAI планує присудження 30 грантів для фінансування успішних заявок, поданих у відповідь на це оголошення.
Кількість грантів та обсяг доступного фінансування можуть змінюватись.
Терміни
У відповідь на це оголошення про грантову можливість, концепції можуть надсилатися у будь-який час протягом року з 1 жовтня 2023 року по 30 вересня 2024 року.
Термін подання усіх концепцій, які будуть розглядатися в першому раунді оцінки, – до 31 жовтня 2023 року. Після цього Проєкт «ГОВЕРЛА» збиратиме комітет з експертної оцінки концепцій, який розглядатиме та оцінюватиме пропозиції не рідше одного разу на чотири (4) місяці або частіше, якщо буде
така потреба та на розсуд DAI.
Перший строк подання концепцій: 31 жовтня 2023 року.
Остаточний строк подання концепцій: 30 вересня 2024 року.
Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» проведе онлайн інфосесії, присвячені цьому оголошенню, де потенційні заявники зможуть поставити запитання та отримати детальну інформацію про це оголошення. Зустрічі відбудуться в такі дати:
-
15 грудня 2023 року
-
15 травня 2024 року
Для участі та отримання оновлень щодо інфосесій, будь ласка, зареєструйтеся за посиланням.
Умови
Метою цього запиту (РПЗ) є отримання заявок на фінансування задля досягнення таких завдань РПЗ:
1. Підтримка вдосконалення правової бази, яка стосується інституціоналізації місцевого самоврядування та децентралізації у відповідності до стандартів ЄС.
2. Посилення спросможності органів місцевого самоврядування в різних сферах їхньої роботи та відповідальності та підтримка їхнього авторитету та легітимності.
3. Посилення участі громадянського суспільства у процесах місцевого врядування та розвиток місцевої демократії.
DAI через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) очікує отримати концепції грантових проектів, а потім повні заявки від потенційних партнерів для здійснення інноваційних заходів щодо зміцнення місцевого самоврядування в Україні, підтримку децентралізації та посилення залучення громадян в процеси врядування.
Концепції мають пропонувати практичні рішення, які сприятимуть досягненню перелічених вище цілей Проєкту «ГОВЕРЛА» та, водночас та наскільки це можливо, підтримуватимуть вступ України до ЄС та узгодження української системи місцевого самоврядування з європейськими стандартами.
В рамках цього РПЗ очікується, що заявники запропонують креативні та ефективні підходи до покращення місцевого самоврядування в Україні, як зазначено в розділі «Огляд».
Концепція може включати ряд заходів або масштабування дрібних проєктів, які раніше продемонстрували свою успішність, на вибір заявника. Очікується, що заявники, яким буде надано грантове фінансування, будуть ділитися інформацією про результати оцінки та основних набутий досвід, а також періодично поширюватимуть інформацію про заходи та результати серед ширших кіл.
Через цей РПЗ DAI заохочує заявників пропонувати концепції, актуальні на місцевому рівні, в яких буде запропоновано заходи та роботу з місцевими партнерами у Львівській, Рівненській, Одеській, Закарпатській, Житомирській, Волинській, Полтавській, Чернігівській, Сумській, Харківській та Миколаївській областях (надалі – «цільові регіони»), подані заявниками, офіси та активи яких розташовані у згаданих областях.
Заявникам, які мають попередній досвід співпраці та міцні зв’язки з урядовими партнерами в вибраних областях, де вони пропонують працювати, буде віддаватися перевага.
Усі заявки у відповідь на цей запит РПЗ повинні забезпечити включення категорій громадян, які менш представлені, до яких входять, серед іншого: жінки, молодь, особи з інвалідністю та представники національних меншин. Заявкам, які включають заходи із залученням категорій громадян, які менш представлені, буде надано перевагу під час процесу оцінювання.
Надсилайте концепції на: HOVERLAgrants@dai.com
Список заходів, які можуть отримати підтримку через цей РПЗ, включає наступні примірні види діяльності, але не обмежується ними:
Ціль 1. Забезпечення дедалі більшої інституціоналізації та ефективності системи місцевого самоврядування в Україні.
• Здійснення заходів з адвокації та залучення громадян через асоціації органів місцевого самоврядування та ОГС.
• Заходи з поширення інформації про нове законодавство, а також пояснення наслідків прийняття цих НПА за допомогою круглих столів, соціальних мереж, публікацій, спеціальних тренінгів, публічних зібрань тощо.
• Запрошення асоціацій, аналітичних центрів та вищих навчальних закладів до проведення політичних досліджень в рамках грантів з метою поглиблення змісту політичних документів або покращення формулювань законодавства, або в ході підготовки технічних документів для ВРУ.
• Підтримка розробки систем електронного управління документацією задля полегшення відслідковування місцевих нормативно- правових актів та підзаконних актів та їх публікації.
• Підтримка гендерно-чутливого врядування, в тому числі, підготовка депутатів з питань гендеру в законодавстві, національниій політиці, кокусів тощо.
• Надання підтримки Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України у питаннях стратегічних комунікацій.
• Надання необхідної експертної підтримки національному та регіональним органам влади та обласним військовим адміністраціям під час дії військового стану з метою забезпечення належної координації між державними органами виконавчої влади та органами місцевої влади в усуненні наслідків війни.
• Допомога Міністерству громад, територій та інфраструктури, відповідним партнерським міністерствам та Верховній Раді України (ВРУ) у розробці законодавства на підтримку просторового планування, управління земельними ресурсами, містобудування, норм архітектури та дизайну для забезпечення відновлення України у відповідності до принципу «відбудуємо краще, ніж було».
• Надання Міністерству громад, територій та інфраструктури, відповідним партнерським міністерствам та Верховній Раді України (ВРУ), за необхідності, цифрових інструментів та GIS- систем для прийняття рішень, що ґрунтується на фактичних даних.
• Надання правової, інформаційної та експертної підтримки Державній службі з надзвичайних ситуацій (ДСНС) з метою забезпечення вчасного та ефективного надання нею послуг.
• Підтримка у розробці правової бази для центрів безпеки в громадах.
Ціль 2. Сприяння більш самодостатньому регіональному управлінню.
• Підтримка асоціацій місцевого самоврядування та національних навчальних закладів у розробці навчальних програм та запуску сталих навчальних програм, спрямованих на зміцнення кадрового, фінансового та адміністративного потенціалу.
• Розробка, впровадження та поширення індикаторів ефективності роботи місцевих рад та інструментів її моніторингу.
• Проведення ІТ-аудитів та подальшого навчання за їх результатами.
• Розробка хмарних рішень для е-Врядування та цифрових рішень для національного та місцевих урядів, які охоплюватимуть надання послуг, планування бюджету, урядові портали, реєстрацію бізнесу тощо.
• Пошук та використання рішень для управління земельними ресурсами, в тому числі, перегляд та вдосконалення реєстраційних механізмів, заходи з поширення інформації з використанням електронних інструментів.
• Допомога місцевим радам у картуванні основних закладів, де надаються послуги, визначних місць, ресурсів (доріг, мостів, освітніх та медичних закладів, пунктів водопостачання, гендерно-орієнтованого планування тощо) шляхом впровадження програмного забезпечення та підготовки кадрів.
• Підтримка у розробці Комплексних планів просторового розвитку територій та відповідних методологій
• Підтримка у розробці стратегічних планів громад.
• Допомога в уточненні та бюджетуванні пріоритетних ключових індикаторів ефективності та покращенні моніторингу та оцінки бюджетної ефективності.
• Розробка комплексної програми пошуку, оцінки ефективності та розвитку кадрів для органів місцевого самоврядування, яка охоплюватиме теми лідерства, комунікацій, етики, прозорості, соціальних мереж та залучення громадян.
• Проведення навчальних поїздок для професійних кадрів громад в інші країни, так як Польща або Нідерланди, з метою роботи з колегами та підготовки на навчальних програмах та в закладах в цих країнах.
• Розробка стратегій комунікацій та механізмів підтримки для зміцнення здатності громад залучати громадян.
• Створення віртуальних платформ та навчання персоналу з інструментів інформаційно- комунікаційних технологій.
• Допомога у розробці інструментів для аналізу настроїв – програми, яка здійснює моніторинг бесід в соціальних мережах та оцінює настрої за визначеними ключовими словами, що допоможе громадам відстежувати сприйняття громадськості та визначати пріоритетність послуг.
• Підтримка розвитку фіскальної прозорості за допомогою застосунків для відслідковування бюджету та видатків, щоб зробити інформацію доступною для громадян та приватного сектору.
• Підтримка місцевих зацікавлених сторін упокращенні надання послуг та ефективності залучення приватного сектору та ОГС, в тому числі через гранти в натуральній формі та технічну допомогу, спрямовані на покращення операційної ефективності та укладання угод про міжмуніципальне співробітництво.
• Організація та проведення обговорень в форматі «круглий стіл» для сприяння створенню міжмуніципальних партнерств.
• Підтримка органів місцевого самоврядування у заходах з просування бізнесу через гранти в натуральній формі (напр., конференції, розробка баз даних та програмного забезпечення, маркетингові матеріали тощо)
• Підтримка розробки зручних механізмів сертифікації.
• Підтримка щорічного визнання та нагороди найефективніших місцевих рад.
• Підтримка розробки планів відновлення та відбудови у деокупованих областях – поза межами початкових цільових регіонів.
• Надання комунікаційної підтримки Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури у розробці та впровадженніпроцесів відновлення.
Ціль 3. Створення механізмів, що допоможуть громадянам відігравати дедалі більшу роль у місцевому самоврядуванні.
• Проведення навчання та надання дрібнихгрантів аналітичним центрам та молодіжним радам для проведення опитувань щодо використання наявних механізмів участі та надання результатів посадовим особам ради для подальшої розробки планів дій та інтеграції задля доброго врядування та розробки планів участі громадськості. Ми приділятимемо особливу увагу залученню організацій, членами яких є малі та середні підприємства.
• Надання грантів ОГС для мобілізації та просвіти різних груп громадян, зокрема в сільських громадах, з метою їх залучення до участі в засіданнях ради, а також засіданнях комітету, наприклад, з планування або фінансів, щоб члени комітету могли відзвітуватися по таких темах, як бюджет, громада, права жінок та пріоритети у наданні послуг.
• Підтримка практичних семінарів зі зміцнення спроможності ОГС та представників приватного сектору та покращення їхніх навичок щодо аналізу планів та бюджетів, підготовки проєктних пропозицій для рад та оцінки видатків. З грантовою підтримкою, ОГС проводитиме форуми для просвіти громадян в питаннях партиципативного бюджетування, показників бюджету на рік, календаря бюджетних трансфертів та статей очікуваних видатків.
• Підтримка зміцнення професіоналізму ОГС у розробці планів регіонального та міжрегіонального партнерства, стратегій щодо того, як стати центрами спілкування, інформаційними хабами та джерелами технічної допомоги на місцевому рівні.
• Підтримка програм менторства та обміну досвідом «рівний рівному».
• Присудження винагород молодіжним радам для фінансування дрібних проєктів із залучення молоді до соціальних дій, які поширюють інформацію, в тому числі через соціальні мережі, та пропагують механізми участі серед жителів громад.
• Допомога із створенням партнерств / укладанням грантових угод з рейтинговими ОГС для полегшення роботи з нетиповими та новими ОГС в регіонах.
• Надання грантів для здійснення моніторингу та нагляду місцевим ОГС шляхом використання карток оцінки, звітності, соціального аудиту та інструментів бюджетного моніторингу, наприклад, опитувань щодо відслідковування видатків місцевих бюджетів.
• Підтримка новоутворених ініціативних груп, ОГС та організацій на рівні громад у їхній діяльності з допомоги уразливим групам в реагуванні на надзвичайні ситуації.
• Підтримка новоутворених ініціативних груп, ОГС та організацій на рівні громад (в партнерських громадах проєкту «ГОВЕРЛА» та інших громадах) у стратегічному плануванні та розбудові потенціалу в повоєнному періоді та їх залучення до процесу швидкої відбудови українських громад.
• Забезпечення інтеграції внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у приймаючі громади шляхом заходів із згуртування громад, подолання антагонізму та міжкультурних та мовних розбіжностей.
• Підтримка діалогу нової якості між громадою та урядом на місцевому та національному рівні задля підтримки реагування у надзвичайних ситуаціях та процесах повоєнного відновлення.
Можливості
Фінансування на діяльність, пов’язану із місцевим самоврядуванням, прозорістю та підзвітністю, адвокацією, залученням громадян та децентралізацією у цільових географічних регіонах.