Гранти для розвитку громади – альтернативні ресурси для розв’язання проблем ТГ. Ознайомтеся з важливими рекомендаціями, як виграти грант для територіальної громади.
Не зважаючи та те, самодостатня громада чи не дуже, у неї завжди є ряд проблем, на які просто не вистачає коштів з бюджету громади. Одним із найефективніших способів розв’язання таких проблем є залучення грантових коштів. Це можуть бути гранти міжнародних, національних, регіональних чи приватних фондів.
Перш за все дамо визначення. Що ж таке грант? Гранти – це безповоротна цільова, фінансова допомога на реалізацію проєктів.
На що можна отримати грант? Якщо ми говоримо про територіальну громаду, то можна отримати гранти для розвитку громади. У всіх громадах України приблизно однакові потреби: необхідність будівництва, реконструкції чи капітального ремонту будівель соціальної сфери, закупівля необхідного обладнання чи транспорту, заміна комунікацій, покращення інфраструктури й т.п. На все це можна отримати грант.
Процес залучення грантових коштів не простий, але якщо ви хочете отримувати гранти для розвитку громади, то вам варто ознайомитися з наступними рекомендаціями, щоб виграти грант для територіальної громади.
1. Варто приділити достатньо часу, щоб ретельно вивчити проблематику та аргументувати потребу, на яку плануєте залучити грант. Навіщо це потрібно? Насправді формулювання проблеми – це кропітка аналітична робота, яка може у вас забрати багато часу. Якщо ви сформулюєте уже сьогодні вашу проблему, чітко визначити її межі та територію, то вам буде потім легше заповнювати грантову заявку. Тому спершу займіться процесом формулювання проблеми.
2. Якщо ви прагнете вигравати гранти для розвитку громади, то рекомендується регулярно моніторити грантові можливості та формувати для себе базу тих донорів, пріоритети яких збігаються з завданнями вашого грантового проєкту. Є донори, які підтримують лише проєкти на розбудову демократії, чи екологічні проєкти, а хтось підтримує проєкти у сфері культури й т.д. Тобто, ви для себе повинні зробити вибірку тих фондів, пріоритети яких збігаються з вашими пріоритетами діяльності.
3. Необхідно сформувати базу ідей для майбутніх проєктів. Чим детальніше ви опишете проблему в громаді, тим детальніше ви зможете прописати й ідеї на її вирішення. Варіантів розв’язання проблем може бути декілька, які згодом можуть трансформуватися в десятки різноманітних проєктів, якими можна буде розв’язувати одну проблему чи декілька. Потім, коли ви побачите оголошення донора про початок грантового конкурсу, вам буде простіше зорієнтуватися в ситуації чи підходить якийсь із ваших проєктів під пріоритет цього фонду, щоб вигравати гранти для розвитку громади.
4. Щоб мати більше шансів отримати грант на розвиток територіальної громади, варто починати з міні грантів. Якщо ви ще не має великої грантової історії, варто розпочинати з конкурсів, в рамках яких надається міні фінансування. Це можуть бути міні гранти, це можуть бути програми регіональних та місцевих фондів, це можуть бути програми спільні в рамках ЄС, це можуть бути програми посольств. Починати з мінігрантів рекомендується задля нарощування успішної грантової історії, щоб згодом мати більше шансів отримати суттєву підтримку від фондів та виграти гранти для розвитку громади.
5. Варто знайти однодумців та зареєструвати громадську організацію. Чому? Та тому що, більшість грантових можливостей в Україні саме для представників організацій громадянського суспільства. Тобто основним подавачем грантової заявки, аплікантом, якщо говорити мовою грантрайтингу, повинна бути громадська організація. Звісно, що є проєкти які є актуальними й для представників малого та середнього бізнесу, органів місцевого самоврядування, навчальних закладів і т.п. Більшість фондів підтримують ініціативи, які подаються від громадських організацій. Що робити, якщо ж у вас немає наразі громадської організації, але ви маєте хорошу ідею і вже бачите відкритий грантовий конкурс від фонду і хочете скористатися вже сьогодні цією можливістю та виграти гранти для розвитку громади? Заручіться підтримкою громадської організації, яка має вже значний досвід в реалізації грантових проєктів. Тобто, яка має хорошу грантову історію. Навіщо вам це потрібно? Ну як мінімум для того, щоб все-таки реалізувати свій проєкт. Тому що основним аплікантом, як вимагає цього більшість фондів – буде громадська організація, на разі якої у вас немає, так? Ви заручитеся підтримкою громадської організації, яка має вже грантову історію. Тому, вона буде в грантовому конкурсі заявником, а ви будете партнером в реалізації цього проєкту. Коли цей проєкт успішно реалізується, ви будете мати вже і для себе значний плюс. Це буде ваш перший проєкт вашої грантової історії.
6. Наступна рекомендація – заручіться підтримкою професійного перекладача. Якщо ви вже відкривали пропозиції певних фондів і ознайомлювалися з умовами грантових конкурсів, то ви звернули увагу на те, що деякі фонди вимагають оформлення документів іноземними мовами (переважно англійською). Якщо ви, або ваш грантрайтер не володієте досконало цією мовою, то ні в якому разі не використовуйте google-перекладач. Тому що він ще не настільки досконалий, щоб ви могли йому довірити ваш проєкт. Тому професійний переклад просто необхідний для того, щоб залучати гранти для розвитку громади.
7. Придумайте яскраву та інформативну назву для свого проєкту. Бажано, щоб вона була унікальною та такою, що буде закарбовуватись у пам’яті експертів, які оцінюватимуть ваш проєкт. Ви ж хочете, щоб вашу заявку запам’ятали серед сотень, а, можливо, тисяч інших схожих заявок, що надійшли на грантовий конкурс. Ви ж хочете вигравати гранти для розвитку громади?!
8. Не ігнорувати жодної вимоги донора. Якщо фонд, до якого ви звертаєтеся, означив певні вимоги до оформлення аплікаційного пакету, то їх всіх потрібно дотримуватися. Якісно оформлена грантова заявка, дотримання вимог фонду – це запорука успіху і відповідь на питання “як залучати гранти для розвитку громади?”
9. Обов’язково залучайте професійного грантрайтера до написання грантового проєкту. Це важливо, адже тільки професіонал може достеменно знати, як якісно трансформувати ваші ідеї в грантові заявки таким чином, щоб мати більше шансів виграти гранти для розвитку громади.
10. Якщо ж ви вирішили самотужки оформляти всі документи на грантовий конкурс, то пройдіть навчання в Школі з написання грантових проєктів «ЧАС ЗМІН». Ви навчитеся писати виграшні грантові проєкти. Ця школа – це покрокова інструкція з написання грантових проєктів. Пам’ятайте, що успіх грантового проєкту залежить від майстерності грантрайтингу. Хочете вигравати гранти для розвитку громади – реєстрація в Школі це перший крок до виграшу гранту.
11. Важливо щодня вдосконалювати свою майстерність! Читайте рекомендації експертки з грантрайтингу Мар’яни Кобелі, дивіться “Огляди грантових можливостей” на YouTube-каналі “ЧАС ЗМІН“, дивіться наші вебінари про “Гранти для розвитку громади“.