Гранти

Що таке гранти.

Гранти – це сукупність фінансових засобів, які надаються безповоротно на реалізацію проєктів. Отримати грант можуть некомерційні установи, або ж фізичні особи для реалізації соціального проєкту, благодійної програми, проведення наукових досліджень, навчання або ж підвищення кваліфікації. Загалом, гранти  надаються на суспільно корисні цілі з обов’язковим етапом звітування щодо їх використання.

Важливою умовою реалізації грантових коштів є не лише потреба в розумінні специфіки певної проблеми, але і запропоновані варіанти її перспективного вирішення, очікувані результати та обґрунтування потреби в коштах.

Гранти є найпоширенішим інструментом фінансування проєктів через донорські організації. Грантова допомога надається за результатами спеціалізованих грантових програм-конкурсів,  в ході яких заявники повинні пройти декілька етапів складної процедури подання заявки. Лише за умови перемоги в конкурсі – заявники можуть отримати гранти.

Грантові програми поділяють на відкриті, або ж закриті. До участі у відкритому конкурсі допускаються всі заявники, які відповідають чітким вимогам організації-донора. У закритих можуть брати участь  лише ті учасники, які відповідають певним особливим умовам в залежності від гранту.

Отримання грантової допомоги дозволяє зосередити в процесі виконання проєкту достатньо велику суму коштів для його реалізації. При цьому, за умови успішного налагодження продуктивної взаємодії з грантодавцями, виникає основа до продовження співпраці через їхню схильність до продовження фінансування інших ваших проєктів або ж проєктів вашої організації. Ото ж, гранти можна отримувати на свою проєктну діяльність не одноразово!

Будь-який фонд при оголошенні конкурсу має свої чітко встановлені пріоритети до реалізації, які в ході процесу можуть довільно змінюватись. Подібним чином здійснюється коригування часу на прийняття рішення щодо переможця. Грантові ресурси можуть надходити до отримувача як поетапно, так і повною сумою, в залежності від умов гранту. Так само у багатьох ситуаціях умовами гранту не передбачено покриття кінцевих експлуатаційних або ж накладних витрат.

Кошти, що було одержано у формі гранту, мають бути реалізовані та безпосередньо зосереджені на виконання передбачених цілей запропонованого проєкту. Не варто забувати, що витрата фінансів потребує вкрай ґрунтовної і детальної звітності, оскільки якщо звіт виглядатиме непереконливим, або ж непрофесійним, отримувача коштів можуть запідозрити у нецільовому використанні грантової підтримки, сповістивши про даний факт правоохоронні органи.

 

Якщо ви хочете вигравати гранти, то рекомендуємо навчитися писати виграшні грантові заявки в Школі з написання грантових проєктів “ЧАС ЗМІН”, а також підписатися на YouTube-канал “ЧАС ЗМІН“, де розміщуються інтерв’ю з представниками фондів та грантових програм про актуальні грантові можливості, а також, вебінари на тему, як отримати гранти.

Матеріал підготувала експертка з грантрайтингу Мар’яна Кобеля.