КОЛИ: до 30 листопада 2022 року, 17.00
ДЕ: вся Україна
ГАЛУЗІ: громадський сектор
❗️Ми допомагаємо в оформленні та подачі заявки на цей грант❗️
Замовити оформлення грантової заявкиКонкурс проводиться у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», який реалізовується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень та Центром демократії та верховенства права завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Мета конкурсу:
Ми запускаємо цей конкурс, щоб надати додаткові можливості та ресурси для зміцнення спроможності ОГС брати участь і нарощувати своє лідерство у процесах відновлення та розвитку де-окупованих територій, які були звільнені від російської окупації, починаючи з 24 лютого 2022 року. Для досягнення цієї мети необхідне глибоке залучення та повноправне партнерство багатьох стейкхолдерів на де-окупованій території: передусім, місцевої влади, місцевого та національного бізнесів, медіа, громадських і благодійних організацій та інших важливих гравців. Саме тому одним з найважливіших компонентів грантової підтримки у межах цього конкурсу грантів буде вимога надати переконливі докази встановлених партнерств такого роду або підкріплених конкретними фактами намірів започаткувати це партнерство.
Для кого
До участі у конкурсі приймаються пропозиції від організацій, які зареєстровані відповідно до Закону України “Про громадські об’єднання” або відповідно до закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації” та включені до “Реєстру неприбуткових організацій” з ознакою неприбутковості 0032, 0034, 0036, 0038, 0039 та 0048.
Пропозиції від заявників, які не відповідають визначеним вимогам, не розглядатимуться.
Сума
Максимальна та мінімальна сума гранту не встановлюються. Його обсяг визначає ОГС-аплікант, враховуючи заплановані активності, заходи, тривалість підтримки, яка надається, кількість/тривалість роботи залучених експертів/дослідників тощо.
З організаціями укладатиметься Договір про надання гранту (безповоротної фінансової допомоги). Умови Договору є стандартні, не підлягають перегляду чи зміні, і є обов’язкові до виконання кожним грантоотримувачем.
Прийнятні витрати
У цьому конкурсі пропозицій прийнятними вважаються витрати, які:
-
фактично понесені протягом терміну реалізації проєкту;
-
відповідають бюджету, затвердженому Договором;
-
є обґрунтованими з точки зору доцільності та співвідношення вартості та об´єму/якості отриманих послуг;
-
є коректно задокументованими та підкріпленими відповідною документацією фінансово-бухгалтерської звітності;
-
є спрямованими на:
– покриття безпосередніх витрат за проєктом,
– заходів з організаційного розвитку ОГС-заявника (або групи організацій, коаліції, мережі тощо),
– заходів для посилення безпеки ОГС-заявника (у тому числі, цифрової),
– адміністративних видатків у сумі, що не перевищує 15% від загальної суми бюджету проєкту.
Неприйнятні витрати
У межах цього конкурсу пропозицій вважаються неприйнятними і не можуть бути профінансовані витрати, пов’язані з:
-
придбанням транспортних засобів та приміщень;
-
капітальним ремонтом приміщень;
-
сплатою боргів;
-
підтримкою ініціатив, пов’язаних з політичною, релігійною чи терористичною діяльністю;
-
виплатою заробітної плати та гонорарів державним службовцям або працівникам органів місцевого самоврядування, співробітникам правоохоронних органів, органів прокуратури, судів;
-
витратами та закупівлями для ЗСУ, ТРО та інших воєнізованих угруповань;
-
закупівля або розподіл гуманітарної допомоги.
Терміни
Кінцевий строк подачі заявок – до 30 листопада 2022 року, 17.00.
Умови програми
-
Пріоритети конкурсу:
- Швидка необхідна підтримка громад та територій в процесах відновлення адміністративних послуг, соціальних послуг тощо
Проєкти за цим пріоритетом можуть включати, наприклад, створення міні-хабів для надання різних послуг в одному місці – базових адміністративних послуг, доступу до банківських послуг, зв’язку (телефони, інтернет), інформації тощо (міні-хаби можуть підтримувати волонтерів та організації у доставці гуманітарної допомоги на ці території, надавати інформацію людям або ОГС, які бажають повернутися на ці території, та надавати іншу необхідну підтримку). Також до цього пріоритету відносяться різного роду «гарячі лінії»/чат-боти, що надають інформацію для громадян щодо відновлення втрачених документів, пошуку родичів, пошкодження документів тощо. До цього ж пріоритету відноситься відновлення центрів денного догляду, реабілітаційних центрів та інших установ/закладів надання соціальних послуг, особливо для людей або дітей з інвалідністю. До цього ж пріоритету відноситься відновлення/cтворення громадських просторів – осередків розвитку, комунікації та координації процесів задля відновлення.
2. Посилення безпеки на звільнених територіях
Проєкти за цим пріоритетом мають спрямовуватися на створення чи посилення систем розбудови безпеки на звільненій території та у де-окупованих громадах. Наприклад, це може бути розробка комплексного плану безпекових заходів, який включатиме дії для досягнення безперешкодного доступу жителів деокупованих територій та громад до екстрених служб, доступ до інформації про небезпечні зони та повітряну тривогу, доступ до бомбосховищ, доступ до гуманітарної допомоги, доступ до адміністративних та соціальних послуг, доступ до засобів зв’язку тощо. Це також можуть бути різноманітні навчальні заходи, які можуть посилити спроможність місцевих відповідальних органів реагувати на безпекові виклики, в тому числі навчання поводженню з замінованими територіями тощо. Також цей пріоритет включає надання психологічної підтримки/ психологічного супроводу потребуючим жителям деокупованих території та громад.
3. Підтримка або розгортання систем формальної і неформальної освіти
Проєкти за цим пріоритетом можуть включати, наприклад, надання освіти дітям, молоді та дорослим з метою забезпечення безперервності процесу формальної та/або неформальної освіти, вдосконалення існуючих та розвитку нових навичок, розвитку лідерства в громадах, навчання членів громад практикам самоврядування тощо. Проєкти за цим пріоритетом можуть бути спрямовані також на створення умов для забезпечення доступу до освітніх послуг на деокупованих територіях та громадах через обладнання відповідних просторів згідно з вимогами законодавства (для прикладу, обладнання укриттів для можливості повернутися до навчального процесу тощо).
4. Створення сприятливих умов для місцевого бізнесу, в тому числі соціального
Проєкти за цим пріоритетом можуть включати, наприклад, розвиток соціального підприємництва на базі ОГС для забезпечення доступу членів громад до послуг і робочих місць та посилення продовольчої безпеки громад. Проведення кампаній із залучення інвестицій (приватних, міжнародних, гуманітарних) для підтримки місцевої економіки та відновлення інфраструктури.
5. Підтримка громадських рухів, волонтерських ініціатив, громадських і благодійних організацій
Проєкти за цим пріоритетом можуть включати, наприклад, проведення тренінгів з безпеки для ОГС, які планують працювати на деокупованих територіях. Підтримка повернення ОГС на ці території або залучення нових ОГС, які планують підтримувати ці території та надавати послуги населенню. Посилення спроможності волонтерських груп та новостворених організацій реагувати на нові потреби, що виникають на цільових територіях – різного роду навчальні заходи, заходи з обміну досвідом, зокрема у сфері фандрайзингу, використання новітніх технологій, тощо. Підтримка відновлення та розвитку місцевого громадянського суспільства та професійних мереж ОГС з метою реінтеграції деокупованих територій.
6. Моніторинг ситуації на деокупованих територіях
Проєкти за цим пріоритетом можуть включати здійснення моніторингових заходів у різних сферах: дотримання прав людини, корупційних дій, потреб людей, які постраждали внаслідок воєнних дій тощо. Проєкт за цим пріоритетом повинен містити компонент практичного використання результатів такого моніторингу. Вся діяльність по цьому компоненту повинна здійснюватися у тісній співпраці та координації з відповідальними органами влади.
7. Доступ до верифікованої інформації на деокупованих теориторіях
Проєкти за цим пріоритетом можуть включати різного роду комунікаційні кампанії, поширення достовірної інформації про розвиток подій в Україні, воєнні злочини Російської Федерації, планів щодо відновлення цих територій тощо. Також до цього пріоритету відноситься підтримка спроможності ОГС будувати довготривалі партнерства з місцевими медіа, започаткування спільних медіапроєктів та медіакампаній тощо. Різного роду застосунки, чат-боти та інші діджитал інструменти, які допомагають поширювати правдиву інформацію з офіційних джерел для жителів звільненої території. Навчання медіа-грамотності та критичному мисленню.
8. Побудова співпраці між органами місцевої влади, бізнесом та ОГС для швидкого відновлення території
Проєкти за цим пріоритетом можуть включати заходи, спрямовані на координацію та розбудову партнерських платформ громадянського суспільства, ОМС та бізнесу для швидкого відновлення діяльності (наприклад, у наданні безоплатної первинної правової допомоги, визначенні та забезпеченні першочергових потреб населення тощо).
9. Врегулювання конфліктів на деокупованих територіях та громадах
Проєкти за цим пріоритетом можуть включати заходи, спрямовані на побудову фасилітованих майданчиків для діалогу на деокупованих територіях та громадах між різними спільнотами чи групами людей (між жителями, які фактично перебували в окупації та тими, що повернулися після звільнення, наприклад). Сприяння зниженню напруги в громаді та створення сприятливих умов для підвищення рівня соціальної згуртованості в громаді.
ІСАР Єднання може підтримати також проєкти, спрямовані на інші пріоритети (наприклад, культурно-мистецькі проєкти, якщо вони відповідатимуть загальній меті цього конкурсу).
Закупівля й подальший розподіл гуманітарної допомоги (їжі, води, ліків тощо) НЕ Є ПРІОРИТЕТОМ ЦЬОГО КОНКУРСУ і підтримуватися не буде.
Територія реалізації проєктів, підтриманих за цим конкурсом, може становити одну або кілька територій чи громад, які перебували під окупацією й були звільнені від неї, починаючи з 24 лютого 2022 року.
Двоетапний конкурсний відбір
Відбір проєктних пропозицій відбуватиметься у два етапи:
- подача концепції проєкту. На цьому етапі заявнику не потрібно подавати розгорнутий бюджет проєкту, а тільки вказати орієнтовну суму вартості його реалізації (в гривнях). Перелік запитань, обов’язкових до висвітлення у концептуальній пропозиції наведений у цьому “Запрошенні” (ДОДАТОК А “Концепція проєкту”).
- Подача повної проєктної пропозиції з детальним і обґрунтованим бюджетом.
Тільки ті заявники, які успішно пройдуть конкурсний відбір першого етапу, отримають запрошення до участі в другому етапі.
Порядок подання пропозицій
Для подачі короткої концепції проєкту, треба надіслати текст заявки (у форматі word чи pdf) на пошту u2u.ednannia@gmail.com
Відповідь щодо результатів розгляду першого етапу організації-заявники отримуватимуть протягом трьох днів з моменту отримання проєкту концепції.
Заявники, що успішно пройдуть перший етап, будуть запрошені до наступного етапу – подачі повної проєктної заявки та розгорнутого бюджету.
Стандартні положення донора
Для всіх грантоотримувачів за цим конкурсом, обов’язковою умовою буде вимога дотримання «Стандартних положень Донора» (Агентства США з міжнародного розвитку): https://www.usaid.gov/sites/default/files/documents/303mab.pdf
Перед укладанням угоди про надання гранту, ІСАР Єднання вимагатиме від організацій-аплікантів доказів дотримання цих вимог, зокрема, надання політики розподілу витрат, бюджетування, нарахування заробітньої плати, обґрунтування погодинної вартості експертів, дотримання правил тендерних закупівель тощо.
Згідно «Стандартних положень донора», потенційні грантоотримувачі за цим конкуром грантів також:
а) не можуть бути включені до списку організацій, які не можуть отримувати фінансування від Уряду США (мають статус active exclusions) в системі «System for Award Management (SAM)» (www.sam.gov); не можуть бути включені до «Списку громадян особливих категорій і заборонених осіб Управління контролю іноземних активів Міністерства фінансів США (Specially Designated Nationals (SDN) and Blocked Persons List» (http://www.treasury.gov/resource-center/sanctions/SDN-List/Pages/default.aspx), не можуть бути включені до консолідованого списку фізичних та юридичних осіб, які перебувають під усіма санкційними режимами Ради Безпеки ООН (United Nations Security Council Consolidated List) (https://www.un.org/securitycouncil/content/un-sc-consolidated-list );
б) не можуть бути бюджетною установою;
в) не матимуть права передавати чи відступати будь-які кошти гранту будь-якій третій особі (ре-грантинг заборонений);
г) не можуть надавати будь-яку підтримку особам, визначеним у публічних реєстрах України та США як такі, що фінансують терористичну діяльність;
д) не можуть брати участь у примусовому плануванні сім’ї та біомедичних дослідженнях (в тому числі, але не виключно, шляхом використання обладнання або інформаційних заходів);
е) не можуть брати участь у підтримці вираження релігійних переконань, пропагуванні участі в релігійних ритуалах або подібних практиках та належності до конфесійних груп.
Конкурентні засади вибору постачальників
Усі постачальники/субпідрядники, яких планується залучати до виконання робіт/надання послуг у межах цього конкурсу грантів, повинні бути відібраними на конкурсних засадах. З цією метою кожна організація-заявник повинна буде здійснити відкритий пошук субпідрядника (оголосити тендер), використовуючи Платформу розвитку громадянського суспільства “Маркетплейс” та інші відкриті ресурси.
ІСАР Єднання залишає за собою право рекомендувати змінити обраного субпідрядника, якщо він має мало або зовсім не має досвіду надання аналогічних послуг; а також якщо ІСАР Єднання володіє інформацією про незадовільну якість надаваних ним послуг.
Для закупівлі послуг з організаційного розвитку, якщо такі передбачатимуться проєктом, є обов’язкова процедура здійснення тендеру. ІСАР Єднання здійснюватиме верифікацію та затвердження кожного провайдера послуг з організаційного розвитку, який буде відібраний у результаті вищезгаданого тендеру.
Звітування, моніторинг та оцінювання
Моніторинг та оцінювання
ІСАР ЄДНАННЯ проводитиме моніторинг діяльності та може залучати для моніторингу та оцінки проєкту інші організації/ наймати спеціалістів із зовнішньої оцінки. Заявники відповідають за власне здійснення моніторингу впровадження діяльності та оцінювання її результатів.
Звітування
Отримувачі грантів відповідальні за подання програмних та фінансових звітів про виконану діяльність до офісу ІСАР Єднання на розгляд та затвердження.
Отримувачі грантів подаватимуть такі звіти про діяльність за кошти гранту:
-
програмний звіт, включаючи копії (примірники) усіх розроблених документів або надрукованих, оприлюднених матеріалів;
-
фінансовий звіт, включаючи копії підтверджуючих документів (вся первинна бухгалтерська документація).
Всі операції з грантовими коштами мають здійснюватися по безготівковому розрахунку! Переконайтеся, що маєте доступ до свого рахунку в банку і можете здійснювати фінансові операції!
Можливості
Покращення умов діяльності громадянського суспільства та зміцнення інституційної спроможності організацій громадянського суспільства (ОГС) для підвищення самозарадності громадського сектору в Україні.