КОЛИ: до 31 січня 2023 року
ДЕ: Вінниця, Хмельницький, Одеса, Київ, Чернігів, Суми
ГАЛУЗІ: освіта
Ця програма була ініційована Фондом Східна Європа (ФСЄ) з метою підтримки освітньої системи в Україні шляхом оснащення базових укриттів основним обладнанням у школах для забезпечення комфортних та належних умов для безперервного перебування дітей, працівників школи та інших членів громади.
Для кого
Учасниками можуть бути школи на територіях проведення конкурсу
Сума
В рамках проєкту буде відібрано 20 шкіл, з яких:
- 16 шкіл отримають базовий пакет обладнання для укриттів (описано нижче) – приблизно 10 000 Євро кожен.
- У 4 школах відреставрують та оснастять базовим пакетом обладнання укриття, які використовуватимуть як модельні укриття.
Терміни
Пілотний проєкт триватиме від 1 серпня 2022 року по 31 січня 2023 року. Після чого програму буде продовжено та/або розширено відповідно до необхідності, за умови наявності додаткових засобів фінансування та за урахування безпекової ситуації.
Умови
У процесі відбору будуть враховуватись такі критерії:
- місткість укриття,
- кількість дітей, які потребують укриття,
- можливість відтворити досвід у інших будівлях/регіонах України.
Можливості
В рамках конкурсу передбачається реалізація двох завдань:
- Завдання «Безпека»: Забезпечення фізичної безпеки дітей, вчителів та членів громади у відібраних навчальних закладах шляхом оснащення та ремонту укриттів відповідно до вимог ДСНС.
- Завдання «Психологічна підтримка»: Надання психологічної підтримки дітям, які перебувають у укриттях, шляхом забезпечення вчителів спеціалізованими психологічними та методологічними інструментами.
Завдання «Безпека»
У межах завдання «Безпека» ФСЄ, тісно співпрацюючи з МОН, ДСНС і партнерами, обиратиме 20 шкіл в областях України, де безпекова ситуація дозволятиме розпочати офлайн-навчання, проте все ще існує значна ймовірність бомбардувань (Вінниця, Хмельницький, Одеса, Київ, Чернігів, Суми). У процесі відбору ми будемо враховувати такі критерії: місткість укриття, кількість дітей, які потребують укриття, та можливість відтворити досвід у інших будівлях/регіонах України.
З-поміж цих 20 шкіл:
- 16 шкіл отримають базовий пакет обладнання для укриттів (описано нижче) – приблизно 10 000 Євро кожен.
- У 4 школах відреставрують та оснастять базовим пакетом обладнання укриття, які використовуватимуть як модельні укриття.
Базовий пакет міститиме:
- Меблі для сидіння (лавки розкладні, подушки для сидіння).
- Кулери, фільтри для води або інше обладнання для забезпечення доступу до питної води та води санітарного призначення (цистерни для води ємністю 1 000 л).
- Проєктор або телевізор (за потреби).
- Лампи денного світла та аварійні світильники.
- Електричні подовжувачі.
- Безпровідні роутери та інше додаткове обладнання, яке підключає роутери до мережі (можуть бути кабелі).
- Електрогенератор.
- Електрообігрівачі; грілки хімічні.
- Біотуалети та кабінки.
- Електровентилятори.
- VHF UHF GPS APRS Радіостанція.
- Аптечки, респіратори.
- Матеріали для занять та ігор із дітьми (ігри, фліпчарти, книжки тощо).
- Засоби протипожежного захисту: вогнегасники, лопати, сокири, пилки тощо.
Чотири модельних укриття, по одному в кожній області, будуть відремонтовані відповідно до вимог ДСНС та оснащені базовими пакетами. Ці модельні укриття надалі слугуватимуть моделлю для інших навчальних закладів та органів місцевої влади.
Реконструкція передбачатиме встановлення захищених мереж електропостачання, освітлення (враховуючи аварійне), водопостачання та санітарію, покриття для підлоги, штукатурку, установку вентиляції, облаштування належних входів і виходів тощо. ФСЄ, у координації з регіональними представниками ДСНС, здійснюватиме інженерний нагляд за процесом будівництва.
З метою поширення досвіду, накопиченого в межах програми, ФСЄ організує візити представників органів місцевої влади з прилеглих територій для вивчення деталей створення модельних укриттів. У межах цих візитів ФСЄ розробить рекомендації у вигляді друкованих брошур і відеороликів на тему облаштування та ремонту укриттів у навчальних закладах; за підтримки МОН ці рекомендації будуть поширені серед усіх шкіл України.
Завдання «Психологічна підтримка»
У межах завдання «Психологічна підтримка» ФСЄ розробить курс про те, як проводити заняття з дітьми в укритті, та випустить курс на Освітній онлайн-платформі Зрозуміло!. Він буде у вільному доступі для всіх вчителів України. Викладачі пілотних шкіл також матимуть корисну інформацію від ще одного курсу на Зрозуміло!. Курс, а саме, Як підтримати дитину під час війни, було розроблено ФСЄ спільно з відомою українською психологинею Світланою Ройз.
Усі активності супроводжуватимуть комунікаційними заходами, в тому числі – офлайн- та онлайн-промовізитами до модельних укриттів для представників органів місцевої влади з інших областей та локацій; SMM-кампаніями тощо.
Для обговорення досягнутих результатів та інформування широкого загалу про підсумки проєкту – ФСЄ наприкінці організує заключний захід за участі представників ДСНС та МОН, а також – представників інших областей/локацій.