Як отримати грант? Без сумніву, що цим запитанням рано чи пізно задавався кожен із нас у своєму житті, але більшість так і не отримавши конструктивних відповідей на нього, так і залишалися без підтримки з боку грантодавця на свою проєктну діяльність.
Ознайомтеся з основними міфами про гранти. Про них варто знати і пам’ятати, щоб вони не ставали вам на заваді у процесі пошуку грантових можливостей.
Міф №1.
Гранти – це щось таке дуже-дуже далеке, нереальне і за ними дуже важко дотягнутися. Спростовуємо цей міф! Озирніться навколо себе. Подивіться, є десятки, сотні класних проєктів, вже реалізованих навколо вас, або тих, які ще реалізовуються. Значна кількість з них, очевидно, реалізовуються за підтримки певних донорських організацій на грантові кошти. А ще мовою цифр. Уявіть собі, з початку 90-х років в Україну надійшло понад $10 млрд грантової допомоги від іноземних держав.
Міф №2.
Гранти надаються лише на соціальні проєкти. Так, здебільшого гранти надаються для громадських організацій, але є чимало грантових програм, націлених саме на підтримку бізнесу, науковців, освітян, органів місцевого самоврядування. Просто потрібно знати де саме шукати актуальні грантові конкурси, уважно читати умови конкурсу та бути уважним до вимог грантодавця щодо учасників грантового конкурсу. Слід пам’ятати, що є чимало ініціатив від європейського союзу, які надаються саме для співпраці громадськості і бізнесу. Тому, будьте уважними, слідкуйте за інформацією про ці проєкти і використовуйте кожну можливість.
Міф №3.
Щоб отримати грант, потрібно мати зв’язки у фонді. Фонди роблять усе можливе, аби убезпечити себе від корупційних скандалів навколо їх імені, а тому застосовують усі можливі методи для того, щоб дистанціювати заявників від представників фонду чи представників експертних рад. Як саме? Наприклад, запроваджуються абсолютно незалежні експертні ради, унеможливлюють контакти експертів із заявниками, а також, запроваджують онлайн подачу документів через особистий кабінет і т.п.
Міф №4.
Гранти потрібно повертати. Гранти – це безповоротна фінансова допомога, яка надається нам на реалізацію корисних, соціально важливих проєктів і якщо ми виконали все строго так, як це було вказано нами в нашій грантовій заявці, то звісно, що кошти не потрібно повертати. Пам’ятайте, коли ви отримали грант і всі проєктні активності були реалізовано в рамках зазначеного терміну та в межах запланованого кошторису, то звісно, що кошти повертати не потрібно.
Міф №5.
Щоб отримати грант, потрібно написати десятки грантових заявок. Спростовуємо цей факт успішним досвідом засновниці Школи з написання грантових проєктів Мар’яни Кобелі. Її перша заявка на отримання гранту була успішною з першого разу. Звісно, що в більшості випадків все-таки потрібно добре потрудитися над написанням грантового проєкту, щоб таки отримати грант. Але знайте, що ваша діяльність з пошуку грантової підтримки може увінчатися успіхом і з першого, і з другого, і з третього разу.
Міф №6.
На грант не може претендувати новостворена організація, або та, яка не має успішної грантової історії. Якщо ви уважно ознайомитеся з пропозиціями від донорських організацій, то очевидно, що знайдете десяток фондів, які собі за пріоритет ставлять підтримувати саме новостворені організації, або ті які абсолютно не мають грантової історії. Але, звісно, що в таких проєктах ви не можете зразу претендувати на отримання великого гранту. Це, скоріш за все, будуть міні гранти. Лише реалізувавши декілька мінігрантів, ви навчитеся адмініструвати грантові кошти. А відтак, в подальшому грантові організації будуть з більшою довірою ставитися до Вас, коли ви проситимете грант на мільйон. Отже, будьте уважними й моніторте всі пропозиції від фондів.
Міф №7.
Інформація про гранти є важкодоступною і її взагалі знайти не легко. Спростовуємо міф! На щастя, в сьогоднішніх умовах вільного доступу до інформації, ми можемо знайти в інтернеті будь-яку інформацію і спеціалізовані ресурси, де зібрані найактуальніші грантові пропозиції. Наведу вам лише три найпопулярніших ресурси, де ви можете знайти інформацію про грантові конкурси: YouTube-канал «ЧАС ЗМІН», ресурсний центр «Гурт», портал «Громадський простір». Тобто, це три платформи, основні агрегатори, де зібрані лише найактуальніші грантові конкурси. Тому, слідкуйте за інформацією і ні в якому разі не втрачайте жодної можливості у своєму житті, щоб виграти грант та реалізувати вашу соціально важливу ініціативу.